Babiččino údolí

Babiččino údolí

Jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů ve východních Čechách, Babiččino údolí, je atraktivní nejen romantickou připomínkou slavného románu Boženy Němcové, ale také díky malebné přírodě a ideálním podmínkám pro pěší i cyklistické výlety. Celá oblast je perfektně značená a opatřená informačními tabulemi a turistickými značkami, takže se budete dobře orientovat. Díky Naučné stezce Babiččino údolí si kromě zážitku z krásné přírody odvezete i řadu zajímavých informací.

 

Babiččiným údolím pěšky i na kole

Mírně zvlněný terén Babiččina údolí umožňuje pohodlný a nenáročný přístup. Je ale také rájem cyklistů. V obou případech využijte turistická značení, která vás provedou po nejzajímavějších místech v oblasti. Trasy jsou navíc lemovány celou řadou občerstvení pro návštěvníky, která jsou většinou v provozu během celého roku. Fyzicky náročnější je pouze cesta k hradu Rýzmburk a Vízmburk, kde vás čeká stoupání do kopce.

  • Červená turistická značka 
    Tato trasa patří k nejvyhledávanějším, protože prochází kolem všech hlavních turistických cílů, jako jsou zámek Ratibořice, Ludrův mlýn, sousoší Babička nebo Viktorčin splav. Tento okruh je zároveň cyklostezkou, takže pokud dáváte přednost tomuto druhu výletů, přijdete si na své.
  • Zelená turistická značka 
    Trasa je časově náročnější, ale jisté také stojí za zhlédnutí. Začíná v obci Vysokov u Náchoda, prochází Babiččiným údolím a pokračuje až do Vestce u Chvalkovic.
  • Modrá turistická značka 
    Po modré se z Babiččina údolí a rozcestí pod Boušínem dostanete do malebné osady „u Devíti křížů„, kde se nachází vyhlášená hospůdka, ve které můžete načerpat nové síly.

 

Co všechno můžete vidět

Většina turistů je přirozeně zvědavá zejména na místa spjatá s románem Babička, protože tyto lokality byly k vidění i v neméně slavném filmovém zpracování. Navštívit tedy můžete krásný ratibořický zámeček, který je navíc obklopen zámeckým parkem, kde se nachází řada vzácných rostlin. Tento anglický park, který se rozkládá na ploše více než pěti hektarů, zahrnuje také Lovecký pavilon, exotický skleník či bažantnici.

Staré bělidlo sice není místem, kde kdysi žila rodina Panklova – původní chalupu nechala zbořit už kněžna Zaháňská – Božena Němcová ale popisuje právě tento domek s šindelovou střechou. Jedná se o nádhernou ukázku lidové architektury, která obsahuje i dobový nábytek a veškeré vybavení. V tomto domě také probíhalo natáčení slavného Moskalykova filmu.

Kdo by se nepamatoval na Ludrův mlýn? Místo setkávání obyvatel Babiččina údolí, kde si děti vyprávěly strašidelné historky a bláznivé Báře. Stavba je perfektně zachovalá a vy si můžete prohlédnout expozici předmětů denní potřeby a mlynářského života. Těšit se můžete i na vodníky a něco dobrého k pití.

 

Parkování a ubytování v okolí

Pokud se do Babiččina údolí dopravíte autem, k dispozici máte hned tři možnosti parkování. To první se nachází přímo v Babiččině údolí, u Ratibořického zámku, druhé na náměstí v České skalici a třetí v sousední obci Zlíč, která se nachází na druhém břehu Úpy.

Oblast Babiččina údolí je rozsáhlá a navíc těsně sousedí s neméně atraktivními místy, jako jsou Adršpašské skály či přehrada Rozkoš. Rozhodně tedy stojí za to vypravit se tam na celý víkend. Možností ubytování je samozřejmě celá řada, ať už přímo v Ratibořicích a okolí, tak v nedalekém Náchodě. Svůj výlet si tak můžete zpestřit i romantickým víkendovým pobytem či využitím možnosti wellness procedur, které po turistickém výšlapu jistě přijdou vhod.

Na své si přijdete například v náchodském hotelu Tommy, který díky svému zařízení v zámeckém stylu skvěle dokreslí atmosféru návštěvy Babiččina údolí. Tento čtyřhvězdičkový hotel je proslulý skvělou kuchyní, profesionálními službami a příjemným wellness centrem, které se nachází přímo v areálu.